top of page

„Urodziny Kubusia”

 

 

Kubuś obudził się dziś z pięknym uśmiechem na buzi (rozciągamy wargi w uśmiechu, pokazując przy tym zęby). Nic dziwnego, dziś są jego piąte urodziny (otwieramy szeroko buzię i czubkiem języka pięć razy dotykamy krawędzi górnych zębów). Kubuś zaprosił na swoje urodziny wielu miłych gości, od rana w domu trwały przygotowania do przyjęcia. Tato położył świeży, kolorowy obrus na dużym stole w pokoju gościnnym (wysuwamy długi i szeroki język na brodę), na stole położył wazon z czerwonymi tulipanami (wciągamy powietrze nosem i  wąchamy kwiaty). Mama przygotowała pyszny tor czekoladowy z truskawkami (oblizujemy wargi przy szeroko otwartej buzi) oraz świeży sok z pomarańczy (składamy usta w dziobek i naśladujemy picie soku przez rurkę).

Na podwórku przed domem na gości Kubusia czekało mnóstwo atrakcji. Dziadek Tadek przygotował dwie huśtawki (dotykamy czubkiem języka na przemian górnych i dolnych zębów), wysoką zjeżdżalnię (przesuwamy językiem od górnych zębów w stronę gardełka) i karuzelę (przy zamkniętej buzi, przesuwamy językiem za górną i dolną wargą).

Po godzinie piętnastej pojawili się goście (liczymy gości: czubkiem języka dotykamy każdego ząbka na górze, przy szeroko otwartej buzi), mama wniosła wielki tort urodzinowy i Kuba zdmuchnął świeczki na torcie (wdech nosem i ustami, wydech ustami- ćwiczenie powtarzamy pięć razy). Potem goście zaśpiewali sto lat (na wzór melodii wybrzmiewamy sylaby [la], [lo], [lu], [le]).

Później dzieci bawiły się na karuzeli  (przy zamkniętej buzi, przesuwamy językiem za górną i dolną wargą) i zjeżdżały ze zjeżdżalni (przesuwamy językiem od górnych zębów w stronę gardełka), głośno się przy tym śmiejąc (hihih, hahaha).

Kuba był szczęśliwy (uśmiechamy się, nie pokazując przy tym zębów) i podziękował rodzicom i dziadkom za wspaniałe przyjęcie urodzinowe (puszczamy całuski, wargi ściągnięte).

 

 

                                            Przygotowała: Katarzyna Wojtaszyk- Stachowska,

                                                     Logopeda, Przedszkole nr 18 „Wiolinek”

bottom of page